4 Eylül 2016 Pazar

Simitçi Sehpam     Önceki yıl çalışma hayatımı sonlandırıp emekli olma kararı aldım. Boşlukta kalır mıyım, sıkılır mıyım diye pek de düşünmedim açıkçası. Biliyorum kendimi... Evimi severim, yapacak işler bulurum mutlaka. 
   Yine de ev, el işi, yemek, alışveriş gibi günlük rutin işlerin yanına değişik bir şeyler eklemek istedim ve ahşap boyama kursuna gittim. Çok da iyi yapmışım böyle bir karar almakla. Güzel şeyler ürettiğimi düşünüyorum doğrusu. Bunların bir kısmı evimi güzelleştirmekte, bir kısmı da eşe dosta hediye edildi keyifle, mutlulukla...
   Harika insanlar tanımak, yeni arkadaşlar edinmek de cabası oldu bu işin.
   Geçen yıl boyadıklarımdan paylaşımlar yapmak istiyorum zaman zaman yenilerini üretinceye kadar...

   


Fotoğraflarda görülen simitçi sehpam eskitme çalışmalarımdan... Çok seviyorum kendilerini...

Peki nasıl mı yaptım?

   Önce tamamını kahverengi boyayla astarladım. Kuruduktan sonra tepsi kısmını dört eşit parçaya ayırıp çizdim, sonrasında cetvelden destek alarak makas ucu ile çizgilerin üzerini kazıdım. Bu işlemin amacı tepsiyi dört farklı tahta parçasından oluşmuş gibi göstermek.
   Daha sonra yıpranmış ve dökülmüş görüntüsü istediğim kısımlara bolca mum sürdüm. (Üzerini boyadığınızda boyanız büyük parçalar halinde dökülsün istiyorsanız mum yerine eskitme jeli de kullanabilirsiniz.) Ve her tahta parçasını farklı renklere boyadım. Açık renkleri iki kat boyamak gerekti. Kazıdığımız çizgilere boyayı değdirmemeye dikkat ettim. (Gerekirse kağıt bant da kullanabilirsiniz çizgilerin üzerini kapatmak için.)
   Boya kuruduktan sonra eski bir kredi kartı ile boyanın üzerini kazıdım. Mumlu kısımlar pıtır pıtır dökülüp eskimiş görüntüsü aldı. Sehpanın ayakları ve sehpanın dışı için de aynı işlemleri tekrarladım. (Kullanılan boyalar su bazlı akrilik boyadır.) 
   En son bütün boyalar kuruduktan sonra kahverengi yağlıboya ile kıl fırça kullanarak çok hafifçe kenarlara, köşelere ve tahta aralarına kirlenmiş görüntüsü verdim.
   İki kat sprey vernik attım ve işte karşınızda...

3 yorum:

  1. Renklerine bayıldım..Üzerinde simitle çay keyfi yapalım birgün..Çok modern...ellerine sağlık figenim

    YanıtlaSil
  2. Renklerine bayıldım..Üzerinde simitle çay keyfi yapalım birgün..Çok modern...ellerine sağlık figenim

    YanıtlaSil
  3. Çok teşekkür ederim. Havalar bozmadan en kısa zamanda içelim çayımızı, yiyelim simitimizi canım...

    YanıtlaSil