11 Mart 2017 Cumartesi

Kapı Numaramızı Ahşapa Yazdım            Kare bir ahşap parçası vardı elimde, ne için aldığımı hatırlayamadığım. Ne yapacağıma karar veremediğim için sürünüp duruyordu ortalıkta zavallım.
            Birkaç gün önce bu ahşap parçasına kapı numaramızı yazıp, kapının yanındaki duvara asmaya karar verdim.Çünkü kapı numaramızın yazılı olduğu levha hem küçük hem de bahçenin dışından görülemeyecek şekilde asılmış. Sıkıntı oluyor bazen.
            Dün bitirdim, bugün de fotoğrafladım. Şimdilik kapının üzerine çift taraflı bantla yapıştırdım. Matkabımızın uçları kayıp, bulunduğunda duvara asılacak inşallah.
       
 

            Asıp fotoğraflarken kışı çağrıştırıyormuş gibi geldi. Oysa havada bahar kokusu var. Aman baharı yeni bulmuşken kış falan çağrıştırmasın. Üzerine bir iki ekleme yapmayı düşünüyorum bahara dair...

               Verandadan birkaç fotoğraf çekeyim paylaşayım dedim. Kış öncesi bıraktığım gibi duruyor verandam. Havalar biraz daha ısınsın masa ve sandalyelerimizi de çıkartacağım dışarıya.            Şimdilik küçük bir sehpa var bahçede. Kapı saçağının altında durduğu için kardan ve yağmurdan korunuyor. Son günlerde bahçede çay içmeme izin veriyor hava... Kocaman bir hırka giyiyorum üzerime. Güneş varsa ona bile gerek kalmıyor.

            
             Kapı saçağında bir kuş evi, nazarlıklar ve bir rüzgar çanı asılı.

          

         Ahşap boyama meraklıları için kısaca anlatayım nasıl yaptığımı;
        Ahşap plakayı eşit üç parçaya ayırıp çizdim ve çizgilerin üzerini makas ucuyla kazıdım. Bir cetveli destek alarak kazıdım önce, aksi halde kayıyor makas.
         Açık kahverengi boyadım bir kat. Sonra zımparaladım. Bir kat daha boyadım. Boyaları  kazıdığım kısımlara dokundurmuyorum, ama dokunsa bile boya kuruyunca makas ucu ile kazınabilir. (Bu çalışma birkaç parça tahta birleşmiş gibi görünüyor.)
         Boya kuruduktan sonra eskitme kremi sürdüm bol bol. Üzerini beyaz ile boyadım iki kat. (Azıcık kemik rengi ile karıştırdım) Boya kuruyunca da bir kartla kazıdım. Böylece eskimiş görüntüsü aldı.

                                          


            Üzerindeki rakamları, harfi ve kalpleri ise kağıda kendim çizdim. Sonra kağıdı kesip kalıp olarak kullandım. Ahşap hamurunu açtım, incelttim. Kağıt kalıpları üzerine dekupaj yapıştırıcısı ile yapıştırdım. Kretuar bıçağı ile (maket bıçağı da olur) hamuru kalıplara uygun kestim, renklerine boyadım,boya kuruyunca da peligomla ahşaba yapıştırdım. 
          Kurumuş asma dalları vardı, onları bağladım ve bir köşeye yapıştırdım.
         Bir gün bekledim hamurların kuruması için. Daha sonra beyaz yağlı boyaya fırçayı hafifçe dokundurup  rakamların, harfin ve kalplerin kenarlarına sürdüm. Böylece eskimiş görünerek ahşapla uyumlu oldu.
           Tabii ki vernik atmadan olmaz. Evin dışında kalacağı için bol bol vernikledim. Ahşap kısımlara 3 kat, Hamurdan oluşan kısımlara 4 kat su bazlı mat vernik uyguladım.

        
          Rakam ve harfleri ahşap malzemesi satan yerlerde bulmak mümkün. Bana bu şekilde yapmak daha kolay geldi, çarşıda pazarda aramaktansa.
         
         Evlerimizden huzur ve mutluluk eksik olmasın. Sağlıcakla kalın...30 yorum:

 1. Çok güzel olmuş.Ellerinize,emeğinize sağlık.Güle güle kullanın. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Sizin de ellerinize sağlık:)

   Sil
 2. Çok hoş olmuş aynı zamanda güzel bir fikir sunmuş oldunuz .
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 3. Ne kadr güzel bir bahce.Aman Allahım çok özendim ki ben :) rengarenk...ellerinize saglik :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Daha güzeli sizin olsun inşallah. 'Küçük mutluluklar ' postumda bahçemden birkaç fotoğraf daha var, görmek isterseniz :)

   Sil
 4. Çok güzel bir iş olmuş.Tebrikler :)

  YanıtlaSil
 5. Boyama hobi işleri benim ilgimi çekenlerin başında gelir eline sağlık çok şirin olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Ben de çok severek yapıyorum, çok mutlu ediyor beni :)

   Sil
 6. Ellerine sağlık, çok beğendim ♥
  Gerçekten tahtalar birleştirilmiş gibi duruyor, iyi fikir ;)

  Verandan yazın ne güzel olur kimbilir :)
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Bir şeyler üretmek hoşuma gidiyor. Verendam da gerçekten güzel oluyor, özellikle baharda, yazda. Sevgiler:)

   Sil
 7. Ne tatlı, sıcacık detaylar. Kutluyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Ben de sizin gibi doğa severim. Dolayısıyla bahçeyle otla, çöple uğraşmaktan mutlu oluyorum:)

   Sil
 8. Blogunuzu izlemeye aldım sizide bloguma beklerim :)

  YanıtlaSil
 9. Harika bir fikir olmuş canim..Rakamlar gercekten küçuk oluyor görmek bir başka gözle zor oluyor..hemde çok şık bir tasarım olmuş..ellerine saglik..fikrinle yaşa..❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım teşekkür ederim. Sağlıkla huzurla hobilerimizle uğraşalım inşallah :) :) Sevgiler

   Sil
 10. ne güzel bir blog burası
  bayıldım
  daha önce nasıl keşfetmemişim
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz, bloğumu beğenmenize sevindim. her zaman beklerim. Sevgiler:)

   Sil
 11. Rengarenk iç açıcı bir eviniz var ne güzel. Kapı numarası da enfes olmuş ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 12. Ne kadar güzel bir bahçe, çok özeniyorum böyle bahçesi olanlara azıcık ta kıskanıyorum çünkü bahçemi bu hale çevirmeye, sonrasında bakım, temizlik işleri ile uğraşmaya vaktim yok :(

  YanıtlaSil
 13. Çok teşekkür ederim. Bahçe olayı güzel de zaman ayırmak gerekiyor tabii ki. Sağlık olsun ileride zamanınız olduğunda ilgilenirsiniz bahçenizle :)

  YanıtlaSil